Mediacje

Mediacja jako szybkie i efektywne zakończenie ewentualnej sprawy sądowej.
Pojęcie mediacji zostało wprowadzone do polskiego procesu cywilnego ustawą z 28.07.2005 r. o zmianie ustawy K.p.c. oraz niektórych innych ustaw. Od samego początku zakładano, że mediacje mają na celu odciążyć sądy, a kierujące nią zasady a zarazem jej zalety: jak dobrowolność, szybkość, bezstronność, tajemnica mediacji, niejawność, ułatwią uzyskiwanie kompromisowych orzeczeń sądu, powodują iż mediacja staję się coraz bardziej pożądana przez przyszłe strony procesowe. W praktyce a także coraz większej świadomości prawnej, zauważalne jest zwiększenie udziału mediacji w obrocie prawnym. Co raz częściej przyszli przeciwnicy procesowi chcą aby ich sprawa została poddana pod mediację, dzięki temu osoby te mogą samodzielnie (przed mediatorem) bez udziału sądu wypracować rozstrzygniecie korzystne dla obu stron, gdzie każda z nich jest WYGRANYM.
Mediator Barbara Bieniasz



Skontaktuj się z mediatorem Barbarą Bieniasz
Różnicą między ugodą zawartą przed sądem a zatwierdzoną przez sąd ugodą zawartą przed mediatorem jest to, że jedynie ugoda zawarta przed sądem ma moc równą aktom notarialnym”.
Zarówno ugoda mediacyjna zawarta na skutek porozumienia przedsądowego, jak i z polecenia sądu zostaje zatwierdzona przez sąd w formie postanowienia o jej zatwierdzeniu i/lub nadaniu klauzuli wykonalności.